Mnozí lidé dají za pravdu, že není chutnějšího lesního ovoce, než borůvek. Málo kdo je odmítne v jejich lahodné čerstvé podobě i v džemu nebo v koláči. Jejich velkou výhodou také je, že jsou velice zdravé a pro naše tělo prospěšné. Ke vší smůle se pro ně musíme vypravit do lesa a navíc jsou k sesbírání jen krátký čas v roce … nebo tomu tak není? Borůvky, pokud je také tak milujete, si můžete snadno vypěstovat i doma, na zahradě, na terase nebo na balkóně a mít jich tak doslova neomezenou zásobu.
Výhody konzumace borůvek
Kromě dobré chuti, která je obvykle hlavním motivátorem pro jejich domácí pěstování, mají borůvky mnoho benefitů na naše zdraví, na což bychom také neměli zapomínat. Tyto malé modro-fialové bobulky patří mezi největší přírodní zdroje antioxidantů a tím pomáhají neutralizovat a vychytávat volné radikály, jež v našem těle způsobují některé vážné nemoci, rakovinu nevyjímaje. Snižují cholesterol v krvi, krevní tlak, slouží jako prevence cukrovky a zlepšují naši paměť. V lékařských výrobcích jsou často využívány pro léčbu infekcí močových cest a proti svalové únavě. Navíc se jedná o ideální vitaminovou bombu, která je vhodná i při redukční dietě – obsahují mnoho důležitých živin a přitom minimum kalorií.
Borůvky a jejich různé druhy
Kromě klasických lesních borůvek, které můžete vyrýpnutím a vytvořením vhodných a les připomínajících podmínek pěstovat i doma, existují ještě velké druhy zvané kanadské borůvky, na jejichž pěstování vám přinášíme návod. Tyto dva typy se od sebe značně liší a to nejen ve velikosti, ale i v barvě a v chuti. Lesní borůvky jsou modré i uvnitř, zatímco jejich rozměrnější příbuzní mají střed průhledný až s mírným zabarvením. Chuťově je nejlépe vyzkoušet oba druhy, který vás osloví více a ten pak následně vysadit.
Jak kanadské borůvky pěstovat?
První důležitou věcí, na kterou je třeba myslet a kterou se kanadské borůvky liší od lesních, je potřeba dostatku slunečního svitu a také prostoru – nesázejte je blízko jiných keřů a už vůbec ne mezi ně. Na zahradě se mohou rozrůst až na několik metrů, v květináči méně, přesto ho potřebují dostatečně prostorný. Pro udržování požadovaných rozměrů, zejména když je chcete mít namísto zahrady na balkoně nebo v domácnosti, je třeba pravidelné prostříhávání. To také pomáhá v jejich nepřetržité produkci. Pro lepší výnosy plodů je může pomoci hnojení. Ale pozor! Borůvky špatně snášejí chemická hnojiva tak je dobré používat opravdu jen ta organická. Doporučováno je též sáhnout po krmné mouce, která jim dodá živiny. Keříčky jsou jinak velice odolné proti škůdcům i proti teplotním rozdílům. V zimě je dokonce můžete nechat na balkoně, kde mrazy bez problémů přežijí, pokud teploty neklesnou na extrémní hodnoty.