Chodíte na houby? Otestujte tento geniální nápad, který vám zajistí jejich úrodu nikoliv v lese, ale i u vás doma. Sbírat můžete stále, v pohodlí svého domova

Houbaření je jedním z nejpopulárnějších koníčků Čechů. Nejenom proto, že je u nás povoleno a že houby jsou zcela zdarma. Je to samozřejmě také proto, že člověk je v přírodě a také proto, že má rád chuť těchto zajímavých pochoutek. Valná většina lidí dnes chodí na houby do lesa, kde je sbírá. Nemusí se však zůstávat jenom u toho. Existuje postup, jak si houby pěstovat i doma. A je jedno, zda žijete v domě nebo bytě. Jak na to?

První houby nasbírejte

Dnes už není problém pořídit si různé houbové sazenice, nebo dokonce i hotové sady pro pěstování hub. Nutno ale říci, že výběr zde nemusí být tak velký, nehledě na cenu, nebo na fakt, že se může jednat o různé šlechtěné druhy. Pokud chcete takové druhy, které znáte z lesa, je třeba do něho vyrazit a zde si je nasbírat. Samozřejmě jich nemusí být plný košík, protože vám plně postačí zhruba 5 hub. Důležité je, aby nebyla na první pohled nemocné nebo napadnuté škůdci, a aby byly dostatečně velké.

Zpracování hub

Myslíte si, že je zasadíte, nebo že snad budete z klobouků hub sklepávat semínka? Je to omyl. Po příchodu domů z lesa je třeba houby zpracovat. Nožičky nevyužijete. Z nich si můžete připravit třeba smaženici. Vy potřebujete výhradně klobouky, které nakrájejte na menší kousky a poté vhoďte do mixéru, který je dokonale rozdrtí. Alternativním řešením je také jejich vložení do mlýnku na maso, kde se také houbové klobouky dokonale rozdrtí.

Příprava směsi na sázení

Máte hotovy všechny základní přípravné práce? Pokud ano, je možné pustit se do další fáze, která je již spojena s tím, že se vytvoří samotné směs na výsev. Tady je nutné mít k dispozici ingredience ve správném poměru. Díky tomu bude zajištěný úspěch. Nejde tedy vše smíchat jenom tak od oka. Ideální je mít:

  • 5 větších hub
  • 100 gramů kvasnic
  • 8 litrů vody

Dané poměry samozřejmě upravujte podle toho, kolik hub v lese nasbíráte a kolik jich zpracujete. Jamile máte vše potřebné, je postup jednoduchý. Ve vodě nejprve rozpustíte kvasnice a potom jsou v ní rozpuštěné také dané houby. Tedy rozsekaná nebo umletá směs. Poté se celá nádoba s vodou umístí na místo, které by mělo být tmavé, ale zároveň také teplé. Zde by mělo vše zůstat po dobu ideálně 2 týdnů.

Sázení

Po 2 týdnech je možné začít se sázením. A to tak, že se vyndá 250 mililitrů tekutiny z dané směsi a ta se následně promíchá s čistou vodou v množství 2 litry. Toto je ta směs, která se bude takzvaně sázet. Jedná se o množství, které se následně nalije do jednoho květináče se zeminou. Tím je sázení hotové. Opět samozřejmě musíme připomenout, že množství odebrané tekutiny se liší podle toho, kolik květináčů chcete pěstovat. Konkrétní odebrané množství hlavního základu se míchá s čistou vodou v poměru 1 ku 8.

Dále je důležité myslet na to, že zemina použitá na pěstování nesmí být nikdy čerstvá, koupená v obchodě. Musí se jednat o zeminu, ve které již v minulosti něco rostlo. Na škodu není ani použít hlínu i se samotnou rostlinou. Tím chceme říci, že není problémem nalít vytvořenou směs k rostlině v květináči. Kromě ní by se měly objevit i houby.

Zajištění vhodného prostředí

Jaké je ideální prostředí pro pěstování hub? Je to kombinace tepla a také vlhka. Čím více dokážete tyto podmínky napodobit, tím lépe pro váš samotný výsledek a tím lépe vám houby porostou a tím větší úrodu následně budete moci získat. Ne vždy se tak musíte nutně držet jenom interiéru, jelikož například zimní zahrady využívané i v létě, nebo ideálně skleníky jsou tou volbou, se kterou chybu zaručeně neuděláte.